Červenec 2009

Vysoká návštěvnost

28. července 2009 v 19:53 | Mischa |  Moje kecy
Adresa: http://vysoka-navstevnost.blog.cz/ Klikni, přidej se, a zvyš svoji návštěvnost ...

Návštěvnost 2

27. července 2009 v 10:47 | Mischa |  Týdenní návštěvky
Dneska mi přišla návštěvnost, a musím uznat že už je celkem dobrá, není to sice něco extra, ale oproti té minulé se mi hodně líbí... Koukejte sami

Navstevnost za minuly tyden (20.7. 2009 - 26.7. 2009) je:

Pondeli: 6
Utery: 1
Streda: 2
Ctvrtek: 3
Patek: 7
Sobota: 2
Nedele: 5

Celkem: 26

Hodně dobré co?

Eragon, Eldest, Brising ...

27. července 2009 v 3:00 | Mischa |  Pictures
Tak chtěla bych vám ukázat obálky všech zatím vydaných dílů ... Tady jsou..

ERAGON:
ELDEST:
BRISINGR:


A jaká bude obálka čtvrté knihy? To zatím netuším ...

Autíčka

26. července 2009 v 16:35 | Mischa |  Obrázky :)
Představuji Vám Mercedes F 700
A Audi R8


Chtěli by jste se svést? Já určitě ... A nejlépe obouma ....


Děj Eragona

26. července 2009 v 16:26 | Mischa |  Eragon
Eragon
odkaz dračích jezdců
Děj Eragona
Eragonovi je patnáct let a žije na farmě se svým strýcem Gerem a bratrancem Roranem kus od vesnice Carvahall. Gero se svou zesnulou ženou Marianou Eragona vychovali. O Eragonově otci není nic známo; jeho matku Selenu, Gerovu sestru, od Eragonova narození nikdo neviděl. Jednoho dne se před ním v Dračích horách, kam se vydal na lov, nenadále zjeví lesklý modrý kámen. Eragon si ho odnese domů.

Později kámen praskne a vylíhne se z něj dračí mládě. Když se jej Eragon dotkne, objeví se mu na dlani stříbřitá značka, a tak mezi ním a drakem vznikne nezrušitelné pouto a z Eragona se stává jeden z legendárních Dračích jezdců. Mláděti dá jméno Safira po dračici, o níž se mu zmíní vesnický vypravěč Brom.


Dračí jezdci byli ustaveni před několika tisíci lety po velké válce elfů s draky, aby zaručili, že mezi těmito dvěma rasami už nikdy nedojde k podobnému nepřátelství. Jezdci se stali strážci míru, učiteli, léčiteli, přírodními filozofy a díky svému spojení s draky také největšími kouzelníky. Pod jejich vedením a ochranou země zažívala zlaté časy.Když do Alagaësie přišli lidé, byli připojeni k tomuto vyvolenému řádu. Po mnoha letech míru však bojovní urgalové zabili draka mladého lidského Jezdce Galbatorixe. Ztráta draka dohnala Galbatorixe k šílenství, a když mu starší Jezdci odmítli dát nového,rozhodl se Galbatorix Jezdce svrhnout.
Ukradl jiného draka, jemuž dal jméno Šruikan a ovládl ho pomocí temných kouzel, a potom kolem sebe shromáždil skupinu třinácti zrádců: Křivopřísežníků. S pomocí těchto krutých učedníků svrhl Jezdce, zabil jejich vůdce Vraela a prohlásil se králem Alagaësie. Jeho zlovolné skutky donutily elfy stáhnout se hluboko do borových lesů a trpaslíky skrýt se v tunelech a jeskyních a ani jedna z těchto ras se od té doby neodvažuje vyjít ze svých úkrytů. Patová situace mezi Galbatorixem a ostatními rasami trvala více než sto let, během kterých všichni Křivopřísežníci z různých příčin zemřeli. A uprostřed této napjaté politické situace se najednou ocitá Eragon.

Několik měsíců po vylíhnutí Safiry přicházejí do Carvahallu dva hroziví, podivní cizinci zvaní ra'zakové a hledají tajemný kámen, tedy Safiřino vejce. Eragon se Safirou před nimi stačí utéct, ale ra'zakové mezitím zničí Eragonův domov a zavraždí Gera.Eragon přísahá, že ra'zaky vypátrá a zabije. Na útěku z Carvahallu ho přistihne vypravěč Brom, který ví o Safiře, a požádá Eragona, aby ho mohl doprovázet. Brom věnuje Eragonovi červený meč Zar'roc, který kdysi patřil jednomu Jezdci, ale odmítá mu prozradit, jak ke zbrani přišel.

Eragon se během cest od Broma mnohému naučí, včetně umění bojovat s mečem a kouzlit. Nakonec ale stopu ra'zaků ztratí a navštíví město Teirm, aby s pomocí Bromova starého přítele Jeoda našli doupě ra'zaků. V Teirmu zjistí, že ra'zakové žijí někde poblíž města Dras-Leona. Eragon si také nechá věštit osud od bylinkářky Angely a dostane dvě záhadné rady od jejího společníka, kočkodlaka Solembuma.


Na cestě do Dras-Leony Brom Eragonovi prozradí, že je vyslancem Vardenů - skupiny vzbouřenců, kteří usilují o svržení Galbatorixe - a že se v Carvahallu dlouhou dobu skrýval a čekal, dokud se neobjeví nový Dračí jezdec. Také mu vysvětlí, že před dvaceti lety s Jeodem ukradli Safiřino vejce Galbatorixovi. Brom přitom zabil Morzana, prvního a zároveň posledního z Křivopřísežníků. Nyní existují jen dvě dračí vejce, která obě drží Galbatorix.V Dras-Leoně a jejím okolí se setkávají s ra'zaky, kteří smrtelně zraní Broma, když se snaží ochránit Eragona. Ra'zaky však zažene tajemný mladík jménem Murtagh. Brom před smrtí přizná, že sám kdysi býval Jezdcem a jeho dračice se také jmenovala Safira.Eragon vytvoří kouzlem hrob pro Broma, který Safira změní v čirý diamant.
Nyní již bez Broma se Eragon se Safirou rozhodnou přidat k Vardenům. Eragon je však v Gil'eadu zajat a přiveden ke Stínu Durzovi, Galbatorixovu pomocníkovi. S Murtaghovou pomocí z vězení uteče a vezme s sebou dalšího zajatce, bezvědomou elfku Aryu, která je vyslankyní elfů mezi Vardeny. Arya byla během zajetí otrávena a potřebuje, aby jí Vardenové podali protilátku, jinak zemře.


Všichni čtyři prchají se skupinou urgalů v patách přes celou zemi do sídla Vardenů v obřích Beorských horách, které se tyčí víc než deset mil vysoko. Murtagh nechce k Vardenům jít. Nakonec přizná, že je Morzanův syn. Murtagh však odsuzuje zločiny svého mrtvého otce a uprchl z Galbatorixova dvora, aby žil po svém. Řekne Eragonovi, že meč Zar'roc kdysi patřil právě Morzanovi. Už to vypadá, že urgalové Eragona a jeho přátele přemohou, ale na poslední chvíli je zachrání Vardenové, kteří žijí ve Farthen Dûru, duté hoře, která je také sídlem hlavního města trpaslíků Tronjheimu. Eragona odvedou k vůdci Vardenů Ažihadovi a Murtagha kvůli jeho původu uvězní. Eragon se seznámíš králem trpaslíků Hrothgarem a Ažihadovou dcerou Nasuadou. Jeho mysl a schopnosti prověřují Dvojčata, dva poněkud nevraživí kouzelníci v Ažihadových službách. Eragon se Safirou také nešťastně požehnají jednomu z vardenských osiřelých nemluvňat a Vardenové léčí Aryinu otravu.

Eragonův pobyt ve Farthen Dûru naruší zprávy o urgalské armádě, která se blíží trpasličími chodbami. V bitvě, jež následně vypukne, Eragona oddělí od Safiry a on musí bojovat sám se Stínem Durzou. Durza je daleko silnější než kterýkoli člověk, snadno Eragona přemůže a rozsekne mu záda od ramene po bok. Naštěstí v tom okamžiku střechu sálu, tvořenou dvacet metrů širokým hvězdným safírem Isidar Mithrim, prorazí Safira s Aryou a překvapí Durzu natolik, že mu Eragon stačí probodnout srdce. Urgalové, které Durza doposud ovládal kouzly, jsou zahnáni zpátky do tunelů. Zatímco Eragon leží po bitvě v bezvědomí, v myšlenkách se s ním spojí bytost, která se mu představí jako Togira Ikonoka - Zdravý mrzák. Vyzve Eragona, aby ho vyhledal v elfském hlavním městě Ellesméra. Když se Eragon probere, má přes celá záda obrovskou jizvu. Ke své nelibosti si také uvědomí, že Durzu zabil jen šťastnou náhodou a že zoufale potřebuje další výcvik. A na konci prvního dílu se tedy rozhodne, že najde Togiru Ikonoku a bude se od něj učit.

Meč Zar'roc

24. července 2009 v 20:28 | Mischa |  Meče
Tento meč získal Brom, když zabil Morzana, a při své smrti ho daroval Eragonovi, který o něj příjde ... Vezme mu ho prvorozený syn Morzana Murtagh ... právem mu náleží, protože nepatří druhorozenému ....

Úžasný meč ...

Empire

23. července 2009 v 11:28 | Mischa |  Brisingr

V třetím dílu Odkazu dračích jezdců by se mělo stát několik věcí:

- Elain se narodí dítě
- Eragon pomůže Elvě od jejího prokletí
- Birgit si vyrovná účty s Roranem a Roran s Eragonem
- Safira a Eragon se vrátí do Ellesméry
- Hrothgar bude pochován ve Farthen Dûr
- Orik zdědí Hrothgarovo jmění
- Trpaslíci si zvolí nového krále
- Eragon najde zbraň pod stromem Menoa
- Eragon přijde na to, kde je Kuthian a otevře kobku duší
- Eragon pochopí, co se mu Bladgen snažil říct o jeho otci
- Safíra a Eragon opustí Alagaësii
- Eragon nezemře v mládí
- Safíra zůstane jedinou a poslední dračí samicí
- Safíra se vrátí do Tronjheimu a scelí Isidar Mithrim
- Eragon se znovu setká s Ra'zac
- Elfové zaútočí na Císařství ze severu
- Dozvíme se pravá jména některých postav

Další děj můžeme jenom odhadnout ze struktury předchozích dílů:
- Poslední dračí vejce se vylíhne a bude to další samec
- Oromis a Glaedr zemřou
- Eragon bude muset čelit nástrahám trpasličího klanu Az Sweldn rak Anhûin
- Orik zdědí nejenom Hrothgarovo jmění, ale také jeho postavení jako krále
- Mláďata Ra'zac dospějí
- Roran najde Katrinu
- Eragon osobně potká Galbatorixe
- Safira si vybere partnera a snese vejce
- Oromis prozradí Eragonovi další mocná tajemství
- Oromis řekne Eragonovi jak a proč neustále roste Galbatorixova síla
- Eragon použije kouzla bez vyslovení slov starověkého jazyka
- Eragon a Oromis nebo jiní elfové prozkoumají získávání energie přímo ze živlů
- Nasuada se bude muset rozhodnout jaké území podstoupí Urgalům
- Dozvíme se víc o
Seleně a o Angelině věštbě pro ni

A pak možná, ale jeno
m možná, nám Christopher poví, kdo byla žena, kterou Brom miloval, proč j
í jeho láska způsobila utrpení a kdy se tak stalo. Co když to souvisí s tím,
proč si Brom vybral jako svůj úkryt právě Carvahall? Věděl, kdo byla Selena a j
ejí druhé dítě. Murtagh řekl Eragonovi v starověkém jazyce, že Morzan je jeh
o otec. V
íme, že pro starověkýjazyk stačí, když ten, kdo jím mluví, věří, že je to pravda. Ale co když je E
ragon synem Seleny a jiného Dračího jezdce? Broma?
Obrazek

Dočetla jsem Eldesta

23. července 2009 v 10:14 | Mischa |  Eldest
Lidičky včera jsem dočetla Eldesta ... Pokračování Eragona... A musím říci že je to báječná knížka .... Jen mě trocha naštval ten konec ... Eragon bojuje, a potom přiletí nový jezdec, a zabije Hrothgara - krále trpaslíků .... Eragon společně ze Safirou začnou bojovat proti cizímu Jezdci .... Nakonec se dostanou na mýtinu kde vidí na bitvu ... a zde Eragon bojuje a zjistí kdo je Novým Jezdcem, je jím Murthag .... Vysloví kouzlo které Eragona drží u země, a když mu chce jít Safira pomoci, Murthag ji zastaví v letu .... Nakonec Murthag vezme Eragonovi Zar'roc a řekne, že patří prvorozenému synovi Morzana, a ne druhorozenému ... tím Eragonovi, řekne kdo je jeho otec .... Murthag společně s Trnem odletí ... a Eragon se Safirou se konečně mohou pohnout .... Oba dva se vrácí k Nasuadě, a potkají Rorana .... Roran doprovází svého bratrance Eragona k Nasuadě, kde se představí a Nasuada dcera Ažihadova, dá jemu a zbytku obyvatel Carvahallu jídlo, šaty a také přístřeší .... Eragon vypráví co se stalo na mýtině, a také poví že Roran dokázal zabít Dvojčata .... Nasuada, je Roranovi moc vděčná že zabil zrádce, a vraha jejího otce .... Eragon si pomyslí, že všechno začíná a končí u rodiny, nadechne se a řekne, co mu řekl Murthag ... Arya se zeptá jestli nemohl lhát, ale Eragon jí, řekne že to samé od něj slyšel i v starověkém jazyce ... Roran je touto zprávou velmi překvapen a znechucen, to Eragona zraní nejvíce .... Nasuada společně s Aryou rozhodnou, že tohle se nikdo nesmí dozvědět .... Nakonec Nasuada, a Ayra Eragonovi, řeknou, že i to kdo je jeho otec, nezmění jejich mínění o něm .... Eragon je jim velice vděčný .... Potom se Eragon přivítá ze zbytkem obyvatel Carvahallu, a slíbí Jeodovi, že mu někdy řekne jak to doopravdy bylo s Bromovou smrtí .... Eragon pozoruje Rorana, jak rozdává rozkazy, a potom se svého bratrance zeptá jestli zastupuje celý Carvahall, Roran řekne že ano .... Odeberou se společně do Eragonova stanu, a tam si všechno vysvětlí, Eragon řekne všechno o tom jak zemřel Gero, a Roran o Katrině .... Eragon se napije a nalije do misky očarovaný faelnirv který dostal od Oromise a řekne Roranovi aby se díval, a vysloví kouzlo Draumr kópa ... objeví se obrázek Katriny, a Roran do misky položí ruku jako by se jí chtěl dotknout ... Eragon už nedokáže kouzlo udržet a tak ho zruší .... a odpoví Roranovi, na jeho otázku ... Ano,bratře, půjdu s tebou do hnízda ra'zaků a zachráníme Katrinu a potom společně pomstíme našeho otce ...

Prostě velmi zajímavej konec ....

David Spilka

20. července 2009 v 10:05 | Mischa |  Star's
Mazec ...

Návštěvnost 1

20. července 2009 v 10:04 | Mischa |  Týdenní návštěvky
Navstevnost za minuly tyden (13.7. 2009 - 19.7. 2009) je:
Pondeli: 0
Utery: 0
Streda: 0
Ctvrtek: 2
Patek: 5
Sobota: 3
Nedele: 2

Celkem: 12

Eragon & Arya - Everytime

12. července 2009 v 16:53 | Mischa |  Videjka
Ve videu jsou obrázky z filmu Eragon.

Eragon a Arya

12. července 2009 v 10:49 | Mischa |  Pictures
Inu hodili by se k sobě? Já myslím že ano a co vy?? Hlasujte v anketě.

Ed Speleers - Eragon

12. července 2009 v 0:56 | Mischa |  Ed Speleers

Povolání: herec
Věk: 23
Datum narození: 7.4.1998
Místo narození: Chicester, Anglie

Jeho největší role: Eragon ve Filmu Eragon


Jeho životopis:

Edward John Speleers se narodil 21. 12. 1987 v St. Richards Hospital, Chichester, Anglie. Je jedináček a jeho rodiče jsou rozvedení. Matka se přestěhovala do Španělska a otec pracuje jako finanční konzultant v Londýně.

Vyrůstal ve West Sussexu a už od malička ho bavilo hraní. Ve škole se věnoval divadlu, hrál například Hamleta nebo Richarda III. Letos (tedy v roce 2006) úspěšně dokončil školu Eastbourne College.

Jeho první role předkamerou byla v krátkém snímečku s názvem Metropolis novozélandského režiséra Charlie Bleakleyho. Účastnil se castingu na roli Petra k filmu Letopisy Narnie, ale tu získal William Moselley. Pak to zkoušel na castingu na film Hannibal Rising, kde usiloval o hlavní roli mladého Hannibala Lectera.

O nějaký ten rok později byl ale pozván na casting na hlavní roli prvního dílu předpokládané trilogie Eragon. A Edward vyhrál a konečně se dočkal hlavní role. Povedlo se mu zvítězit nad 180 000 dalšími adepty na tuto roli.

Nyní hraje i v dalších filmech :)


Fotečky:


Některé Postavy z Eragona

11. července 2009 v 13:51 | Mischa |  Postavy
Stručné informace o některých významných postavách z Eragona. Jsou to: Eragon, Murtagh, Brom, Arya a Roran.

Eragon
Eragon je chudý farmářský chlapec, který ztratil matku i otce. Snažil se uživit rodinu a připravit ji na nadcházející zimu a při lovu v Dračích horách objevil záhadný modrý kámen. Právě z toho kamene se vyklube dračice Saphira. Eragon se stane Dračím jezdcem. On jediný může změnit krutovkádu v Alagaësii. Eragon a Saphira jsou jediní, kdo představuje naději na znovuzrození starobylého řádu. Vydávají se spolu s Bromem k Vardenům, ale Brom je na cestě k nim zabit. Spolčují se s Murtaghem a ještě stihnou zachránit krásnou elfku Aryu. Po boji v sídle Vardenů v Beorských horách se Eragon, Saphira, Arya a Orik vydávají do lesů Du Weldenvarden, kde se Eragon bude učit jak se stát pravým Dračím jezdcem....
Brom
Brom je bývalý Dračí jezdec, který přišel o svou dračici Saphiru v boji se zrádcem řádu Morzanem. Brom ukradl jedno ze tří Galbatorixových vajec, z něhož se vylíhne Saphira. Usadil se ve vesničce Carvahall, kde se vydává za starého vypravěče příběhů o Dračích jezdcích. Po vylíhnutí Saphiřina vejce vycítí přítomnost nového draka. Brom ví, že novým Jezdcem a nadějí řádu je Eragon. Rozhodne se pomoci novému Jezdci dostat se do hlavního města elfské říše, Ellesméry, kde se Jezdci dostane správného výcviku. Při cestě do Ellesméry je však zabit Stínem-Durzou. Zachrání tak Eragonovi život a sám zemře při záchraně Aryi z vězení v Gil'eadu....

Murtagh

Murtagh je bratrem Eragona. Jeho otec byl Morzan, zrádce Jezdců. Když po něm otec v opilosti hodil svůj meč Zar'rock, zůstala malému Murtaghovi na tuto událost vzpomínka v podobě jizvy přes celá záda. Murtagh pomohl Eragonovi a Saphiře dostat se k Vardenům a tím zachránil i elfskou princeznu Aryu. Stane se dalším Dračím jezdcem potom, kdy se mu vylíhne jedno ze dvou posledních Galbatorixových vajec. Je však donucen i se svým drakem Trnem zavázat se slibem Galbatorixovi a přislíbit mu tak věrnost. Svede s Eragonem a Saphirou boj, při kterém málem Eragona zabije. Přesto ho nechá žít, ale sebere mu meč Zar'rock, který náleží prvorozenému synovi Morzana, tedy Murtaghovi. A ještě stačí Eragonovi prozradit, že jsou bratři....
Arya
Elfská princezna a dědička trůnu elfského království v lesích Du Weldenvarden. Přidala se na stranu Vardenů a stala se strážkyní vejcete. Při převážení vejce mezi Vardeny a elfy jí přepadne Stín-Durza. Ona však stihne vejce zachránit tím, že ho "přemístí" a najde jej Eragon. Sama je však kvůli tomu uvězněna v Gil'eadu, kde ji Durza mučí. Eragon se Saphirou ji zachrání a Arya je pomocí svých myšlenek dovede k Vardenlm, kde se jí i Eragonovi dostane pomoci. Po boji na ochranu Vardenů Arya odcestuje s Eragonem do Ellesméry. Eragon se do ní zamiluje, Arya přesto nejeví zájem o mladého Jezdce...
Roran
Eragonův bratranec, syn Gera. Roran je zamilovaný do Katriny, dcery carvahallského řezníka Slouna. Aby si mohl Katrinu vzít a uživit musí ji musí mít peníze, které nemá. Navíc se rozhodne bránit Carvahall před útoky stašlivých Ra'zaků, posluhovačů Galbatorixe. Je skvělým bojovníkem, ale sedláci toho proti vraždícím příšerám moc nezmůžou. Přesvědčí celou vesnici, aby odjela so Surdy, jediného svobodného království v Alagaësii. (kromě elfské říše a Vardenů-o nichž nevědí, kde je hledat) Roran také odpřísáhne pomstu Eragonovi. Je totiž přesvědčen, že Eragon může za smrt jeho otce Gera, kterého zabili Ra'zakové, když šli po Eragonovi a Saphiře.
Na mapě jsem vyznačila tři významná místa. Eragonovo rodiště - Carvahall. Sídlo Vardenů v Beorských horách - Farthen Dur a elfské hlavní město Ellesméru, nedaleko níž se bude Eragon učit Dračím jezdcem.

Recenze Eldesta

10. července 2009 v 19:21 | Mischa |  Eldest
O chlapci, který měl svého draka.

EldestV roce 2002 se odnikud objevil devatenáctiletý Christopher Paolini a představil fantasy román Eragon, který se měl stát trvalkou na mnoha žebříčcích bestsellerů. A přitom byl jeho recept na úspěch tak prostý. Ve své jednoduchosti přímo geniální. Vzít příběh Lucasových Hvězdných válek (také známých jako Nová naděje) a předělat ho do podoby heroické fantasy. Nevěříte? Věřte!
Idealistický mladík s dobrodružstvím v krvi vyrůstá u svého strýce v nejodlehlejším místě celé říše. Otce ani matku nikdy nepoznal. Náš hrdina je ale předurčen k Činům. Má sesadit tyrana, pod jehož vládou celá říše chřadne. Tragická strýčkova smrt jím pohne, vyráží do velkého světa udělat velké věci. K ruce mu je naštěstí stařec s hrdinskou minulostí. Shodou okolností poslední z kdysi mocných bojovníků, jejichž úkolem bylo strážit spravedlnost. Pomáhalo jim v tom nejen brilantní šermířské umění, ale také ovládání (kouzelné) Síly. Obě dovednosti si náš mladík osvojuje pod dohledem svého nového přítele a mentora. A mezitím míří k rebelům, kteří jediní mají odvahu se tyranovi postavit. Okolnosti tomu však chtějí, aby se na cestě setkali učitel a žák s řadou protivenství. Na jedné straně náš hrdina přichází o svého učitele, jenž se v osudové chvíli obětoval, na straně druhé získává přítele. A ve spanilé princezně, kterou osvobodil ze zajetí, nachází ženu blízkou jeho srdci. Cesta k rebelům je po několika strastiplných okamžicích u konce, vzápětí ale dochází k bitvě, která může znamenat zlom v celé válce. K bitvě, která má být rozhodnuta jedním přesným zásahem našeho hrdiny… Stále ještě jsem vás o podobnosti obou příběhů - jistě čistě náhodné - nepřesvědčil?
Christopher PaoliniPokud tedy platí, že Eragon je Paoliniho Hvězdnými válkami, pak Eldest, je zcela jistě jeho Impérium vrací úder. Lucas kdysi překvapil, když uhnul od stanovené linie a namísto přímočaře pojatého dobrodružství nabídl celkem spletitý příběh, v němž se situace nečekaně brzy komplikuje, aby se vzápětí všechno zkomplikovalo ještě daleko víc. To samé platí i o Eldestovi. A i ten děj má k Impériu zatrachtile blízko. Posuďte sami.
Namísto oslav vítězství nastává čas truchlit. V dozvucích bitvy padl vůdce Vardenů Ažihad. Eragonův přítel Murtagh byl navíc unesen a nikdo nepředpokládá, že by mohl přežít. Ač se nyní může Eragon honosit hrdým přízviskem Stínovrah a mezi trpaslíky se stal bojovníkem nad jiné váženým, hotovým Dračím jezdcem ani zdaleka není. Nezbývá než aby společně se Safirou splnil své poslání a v doprovodu Aryi odešel do elfských lesů Du Weldenvalden. Zde Eragon vstupuje do učení k ještě jednomu, opravdu už poslednímu, Jezdci, stařičkému elfovi Oromisovi, a jeho draku Glaedrovi. Spolu se Safirou zdokonalují nejen své bojové a kouzelnické schopnosti, ale také se učí vnímat a poznávat svět. Eragona navíc během výcviku sužují dvě hluboké rány - jednu utržil v boji s černokněžníkem Durzou a způsobuje mu nevyslovitelně bolestivé křeče, druhou mu zasazuje elfí princezna Arya, která odmítá jeho vytrvalé dvoření.
AlagaesieEragonův výcvik ale není to jediné, co se v Alagaesii děje. Nová vůdkyně Vardenů, Ažihadova dcera Nasuada, míří se svými vojsky do království Surda a chystá se do bitvy proti Galbatorixově armádě. Také Eragonův bratranec Roran vzal svůj osud do vlastních rukou. Před dobrovolným uvězněním zvolil boj. Zburcoval celou vesnici Carvahall a vede své sousedy strastiplnou cestou k Vardenům. Jeho motivace je prostá: vysvobodit milovanou Katrinu ze zajetí odporných ra'zaků.
"Imperiální" motivy jsou patrně na první pohled, od úvodní katastrofy přes náročný výcvik u stařičkého mistra. A na závěr Eldesta nás čeká staré dobré rodinné překvapení… K Paoliniho cti však zároveň slouží, že se v Eldestovi spoléhá i na imaginaci vlastní než na nápady svých inspirátorů - na rozdíl od Eragona, který je kompletně "vypůjčený". Autor si konečně vyhrál i s příběhem jako takovým. Tam, kde byl Eragon narýsovaný do brutální přímky, se Eldest klikatí a vroubí. Paolini už není tak snadno předvídatelný a motivů, které rozehrál v prvním díle, s rozmyslem užívá v díle druhém.
SafiraPaoliniho literární vzestup se navíc neomezil jen na výstavbu (bezmála) originální dějové linky. Po formální stránce odvádí na Eldestovi solidní řemeslnou práci, díky níž snad může být konečně označen za spisovatele. Upouští od přímočaré akce oproštěné jakýchkoli popisů, jaké jsme byli svědky v Eragonovi. Namísto toho se rozhodl "ukázat" čtenářům kraje Alagaesie ve vší parádě. A dokonce se odvažuje vstoupit do niterného světa svých hrdinů. Dříve nemožné se stalo skutečností. Svého Eragona nechává rozjímat s elfem Oromisem nad existenciálními otázkami, od smyslu boje až po víru v božstva. V Eldestovi se samozřejmě neukrývá velké dílo postmoderny, v němž by se za atraktivní slupkou schraňovala moudra z mnoha vědeckých oborů. Přesto Paolinimu slouží ke cti, že se odhodlal ke "zkoumání" civilizací elfů i trpaslíků. Eragonův přerod z mladíka žijícího bojem a dobrodružstvím v muže zvažujícího mnohé aspekty života není jen deklamován. Skutečně se v Eldestovi odehraje. Románu rovněž prospěly pokusy odlehčit jej za pomoci několika humorných momentů.
Veškerá chvála na Eldesta vyplývá především ze srovnání s Eragonem. Rozhlédneme-li se obšírněji po všech končinách fantastické literatury, nebo dokonce po široširém oceánu zvaném Beletrie, pak už Eldest jako TAK velká ryba nevypadá. Nemění se tím nic na čtenářově touze chopit se dílu číslo tři a dozvědět se, jak to naši hrdinové nakonec vyválčí…
Poznámka k názvu: Na předsádce knihy se kromě oficiálního titulu Eldest objevuje rovněž jeho český překlad Prvorozený.
Původní název: Eldest, Inheritance, Book Two
Napsal: ChristopherPaolini
Obálka: John Jude Palencar
Překlad: Olga Machútová
Nakladatelství: Fragment, Havlíčkův Brod 2005
Počet stran: 656

zdroj: www.kino.tiscali.cz

Recenze Eragona

10. července 2009 v 19:19 | Mischa |  Eragon
O chlapci, který měl svého draka.

Eragon_knihy
Do literatury fantasy přibyl další přírůstek. Tentokrát se na Tolkienův odkaz pokouší navázat Američan Christopher Paolini (nar. 1983). Knihu Eragon začal psát v patnácti letech a v roce 2002 ji vydal v rodinném nakladatelství. Po reklamní kampani se kniha stala známou a o nové vydání projevilo zájem známé nakladatelství Random House. Podle druhého vydání vychází český překlad v nakladateltví Fragment.
Eragon_knihy
Hrdinou knihy Eragon - Odkaz Dračích jezdců (jde o první svazek ohlášené ságy) je Eragon, na počátku vyprávění patnáctiletý chlapec z venkovské obce Carvahall v zemi Alagaäsii. Náhodně se při lovu v Dračích horách stane svědkem střetu černokněžníka Durzy s elfy a nalezne dračí vejce, které bylo předmětem boje. Z vejce se vylíhne dračice Safira, která dokáže s Eragonem telepaticky komunikovat. Chlapec ji vychová a stane se Dračím jezdcem, což ho předurčuje k boji s představitelem zla - Galbatorixem. Ten se kdysi z úspěšného Dračího jezdce zvrhl v postrach, šířící hrůzu a nenávist po celé Alagaäsii. Galbatorixův tým tvoří třináct Křivopřísežných dračích jezdců, takže před Eragonem stojí nadmíru velký úkol. Jeho spojenci jsou elfové a mnozí z lidí, nepřáteli černokněžník a zvířecká monstra urgalové. Do hry však vstupují ještě trpaslíci a odbojní Vardenové. A co víc, Eragon potká také kočkodlaka...
Eragon_knihy
Výsledkem postupných redakčních úprav výchozího textu, který sepsal Paolini v pubertě, je vcelku čtivý popis Eragonových dobrodružství v imaginární fantastické zemi; vše připomíná Tolkienovy knihy a jejich deriváty. Nápadité je spojenectví chlapce a draka i vyjadřování jejich myšlenek v telepatických rozmluvách. Popisy prostředí, charakterů a situací jsou barvité, vystavěné epicky a směřující k událostem, kterých se čtenáři dočkají v dalších dílech. Téměř doslovné kopírování stylu Tolkienových románů a z nich odvozených filmových příběhů je ale sporné. Nalezneme je v rozvržení postav a charakterů na dobré a špatné, především však v místopise a názvosloví; mladý spisovatel jen rozvíjí další variaci světa již vytvořeného kýmsi jiným. Problematická je též sázka na ryze epický tok vyprávění bez hlubšího imaginativního prostoru nevyslovených pocitů a nálad. S tím má Paolini zatím problémy, byť jeho vzor Tolkien právě toto zjevně ovládal.
Eragon_knihy
Předností knihy je absence ilustrací. Prohlédnout si můžeme pouze portrét dračice Safiry na obálce, kresbu jejího oka a mapu území, kde se odehrává děj knihy. Fantazie tak může sama tvořit podobu příšer i hrdinů, především Eragona. Ač je vývoj Paoliniho díla obecně předvídatelný, autor dokáže vymýšlet originální situace, které bezpochyby zaujmou především milovníky žánru: setkají se s tím, co mají rádi a co očekávají. Některé dialogy jsou však psány neuměle, celkově je jich nadbytek a zjevují i to, co by měl čtenář objevit mezi řádky. Postupným pročišťováním vlastního textu (mluvilo mu do toho ostatně více lidí, jak uvádí v sympatickém doslovu) kniha naopak získala velmi hutný, zbytečně úsečný tok vyprávění. Rozvedení některých popisů v oddechových kapitolách by děj zklidnilo a zvěrohodilo. Jednolitá masa vět a odstavců takto plyne bez podstatnějšího odlehčení humorem a naopak vyhrocení akcentů na patřičných místech.
Zatím je brzy na úsudek, zda se Paolini stane významným spisovatelem žánru fantasy, nebo zda jeho jméno a dílo zapadnou v zástupu epigonů. Vzhledem k jeho mládí je výsledek v podobě dobrodružného fantasy románu dobrý, měl by to však pro něho být, stejně jako pro Eragona, pouze počátek cesty. Během ní by mělo přijít stylistické a fabulační mistrovství. Dosáhne toho Paolini dříve, než nějaký jiný patnáctiletý spisovatel vydá nové nadějné dílo žánru fantasy?
Napsal Christopher Paolini
Obálka: John Jude Palencar
Mapa: Christopher Paolini
Z anglického originálu Eragon, Inheritance, Book One přeložila Olga Machútová
Vydalo nakladatelství Fragment, Humpolec 2004
Počet stran: 488